Kontakta Östra

Allmänna kontaktuppgifter

ostra@larandegrundskola.se
Växel: 010-139 81 50

Team FKL: 010-139 81 67
Team 1: 010-139 82 76
Team 2: 010-139 81 62
Team 3: 010-139 81 69
Team 4: 010-139 81 61
Team 5: 010-139 81 63
Team 6: 010-139 82 74
Team 7: 010-139 81 64
Team 8: 010-139 81 65
Team 9: 010-139 81 66
Fritids Slottet: 010-139 81 68
Fritids Palatset: 010-139 81 53


Rektor

Pia Romberg
010-139 81 80
pia.romberg@larandegrundskola.se

Biträdande rektorer

Lina Aréus (F-3 och Fritidshemmet)
010-139 81 55
lina.areus@larandegrundskola.se

Marie Qvarfordt (4-9)
010-139 81 71
marie.qvarfordt@larandegrundskola.se


Koordinator 

Therese Rötkönen
010-139 81 50/51
therese.rotkonen@larandegrundskola.se

Receptionist

Fanny Elgstrand
010-139 81 50/78
fanny.elgstrand@larandegrundskola.se


Vaktmästare och IT-ansvarig

Magnus Nandorf
magnus.nandorf@larandegrundskola.se

Elevhälsoteam

Birgitta Vastamäki

Skolsköterska

Matilda Elg Thunqvist

Skolsköterska

Johnny Hederberg

Socialpedagog

Mevlude Bala Dragaj

Skolkurator Team F-4

Lotta Campbell

Skolkurator Team 5-9

Annelie Forsman

Speciallärare

Sofia Modin

Speciallärare

Pelle Hylén

Specialpedagog

Maria Engström

Skollogoped, föräldraledig

Team Fritids

Martin Söderström

Slottet

Erika Gustafsson

Slottet

Jonas Morey

Slottet

Arvid Windahl

Slottet

Jesper Hansson

Slottet

Simon Svärd

Palatset

Joakim Engström

Palatset

Victor Alin

Palatset

Sanja Islamovic

Slottet och Palatset

Ricky Holmqvist

Palatset

Jaana Henriksson

Palatset

Team F-3

Diana Löfberg

Team FKL

Lizethe Morsing

Team FKL

Torbjörn Karlsson

Team FKL

Mikaela Kalström

Team 1

Jesper Hansson

Team 1

Therese Lindman

Team 2

Elin Davidsson

Team 2

Ricky Holmqvist

Team 2

Elvira Andersson-Lööv

Team 3

Jaana Henriksson

Team 3

Erik Fredriksson

MU Team 1-9

Team 4-6

Johanna Nandorf

Team 4

Maria Sjögren

Team 4

Victoria Söderström

Team 4

Mikael Wassenius

Team 5

Rahime Sejdiu

Team 5

Carolina Lannersund

Team 5

Olivia Garrido

Team 6

Manal Sulleiman

Team 6

Alexsandra Söderqvist

Team 6

Philip Lövbom

Team 6

Ida Bergstrand

Bild 4-9

Team 7-9

Jesper Andersson

Team 7

Samuel Tavajoh

Team 7

Emma Ahlström

Team 7

Michaela Andersson

Team 8

Daniel Lidetoft

Team 8

Natalie Davidsson

Team 9

Rebecca El Mounqar

Team 9

Tobias Svensson

Team 9, IDH Team 6-9

Elina Hanna

Resurs 7-9

Vesna Milovanovic

Slöjd Team 3-9

Safet Ridzic

Slöjd Team 3-9

Gabriel Kanalga

Moderna språk tyska

Anna Johansson

Moderna språk franska

Jorge Vicente Martinez

Moderna språk spanska